Buty do pracy – aspekty prawne

Niektóre stanowiska pracy wymagają posiadania odpowiedniego ubioru roboczego. Ubiór roboczy to spodnie, koszule, kamizelki kombinezony i buty robocze. Czy pracodawca musi przydzielić swojemu pracownikowi buty i ubiór roboczy?

Pracodawca zgodnie z art. 2376 i 2377 Kodeksu Pracy ma obowiązek przydzielić swoim pracownikom odzież i obuwie robocze. Dzieje się tak, gdy wykonują oni zadania, podczas których odzież prywatna pracownika może zostać zniszczona lub zabrudzona. Innym czynnikiem są szczególne wymogi technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Przykładem są pracownicy, którzy wykonują prace fizyczne tacy jak konserwatorzy lub pracownicy wykonujący swoje zadania na zewnątrz budynków w niekorzystnych warunkach atmosferycznych – przy budowach lub na przykład przy nadzorze inwestycji. Ci pracownicy powinni zostać wyposażeni w ubiór służbowy – roboczy. Z czego ma się składać taki ubiór? Zasady i potrzeby muszą być ściśle określone w regulaminie każdego zakładu pracy.

Jednym z elementów takiego ubioru są buty robocze. Mogą to być kalosze – ocieplane lub nie, popularne gumo-filce. W kategorii butów roboczych znajdziemy również trzewiki robocze, półbuty robocze, popularne trapery, sandały robocze i inne. Zakup obuwia zależy od rodzaju wykonywanej pracy – do niej też i do warunków środowiskowych należy dobrać odpowiednie buty robocze. Inne bowiem buty robocze będą potrzebne przy pracach wykonywanych w płaskim terenie, inne w górzystym, a jeszcze inne w podmokłym. Właściwy wybór obuwia roboczego dla pracowników musi spełniać ponadto kilka istotnych warunków.

Pracodawca powinien mianowicie pamiętać, że właściwie dobrane obuwie robocze jest nie tylko skuteczną ochroną przed urazami czy zanieczyszczeniem stóp. Podnosi ono także znacząco komfort pracy w trudnych warunkach. Obuwie kupowane dla pracowników musi więc być wygodne, bezpieczne, ale i przede wszystkim profesjonalne, zgodne z normami i zasadami BHP. Kolejną cechą, jaką takie obuwie będzie się charakteryzować – to wysoka jakość jego wykonania. Dlatego dobry pracodawca powinien zainwestować w produkty znanych i sprawdzonych już producentów. Bezpieczeństwo pracowników i komfort w pracy to również bardzo ważne czynniki motywacyjne i o tym należy również pamiętać, przekazując pracownikowi między innymi buty robocze do wykonywania jego codziennych obowiązków.

Buty robocze są bardzo ważnym elementem stroju każdego pracownika. I o tym powinien pamiętać każdy pracodawca. W dobrych butach pracuje się lepiej.

Dodaj komentarz