Ochronna odzież do pracy w ogrodzie

Decydując się na uprawę ogrodu, w którym rośnie coś więcej niż trawa, trzeba zdać sobie sprawę, że prace ogrodowe bywają wymagające. Zmienne warunki atmosferyczne i praca ostrymi narzędziami, klękanie, narażenie na ukłucia gałęzi, kolców, czy ukąszenia owadów to czynniki, z którymi możemy się spotkać. Aby ta strona ogrodnictwa nie przyćmiła poczucia satysfakcji i relaksu płynących z pielęgnacji ogrodu, warto jest zaopatrzyć się w specjalną ochronną odzież.

kanister_czrany_z_wlewka1

Ochronne ubrania

Najważniejszymi elementami odzieży, która zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę prac ogrodowych są odpowiednie kurtka i spodnie. Okrycie wierzchnie powinno chronić przed wiatrem i deszczem. Aby spełniało swoją funkcję rękawy powinny być zakończone ściągaczami i mieć regulowany kaptur. Materiał, z którego wykonana jest kurtka musi być odporny na uszkodzenia ostrymi narzędziami.


Spodnie robocze do grodu powinny być uszyte z tkaniny, która chroni przed przypadkowymi nacięciami materiału zapewniając, że nie skaleczymy się posługując się piłą, sekatorem czy nożycami. Wybierając spodnie należy wziąć pod uwagę wygodę, ich krój musi gwarantować swobodę ruchu. Zależnie od potrzeb i preferencji można zdecydować się na ogrodniczki lub spodnie z klasycznym pasem w chłodniejsze dni. W czasie letnich upałów, w trakcie mniej wymagających prac, warto sięgnąć po krótkie spodnie. Ważną cechą dobrych spodni ogrodowych jest są kieszenie. Zazwyczaj naszyte na wierzchu, co zwiększa ich objętość i pozwala zmieścić małe narzędzia typu nóż lub sekator. Nie bez znaczenia jest też ilość kieszeni. Aby uniknąć ciągłego chodzenia po narzędzia, czy nasiona, spodnie do prac ogrodowych mają dodatkowe kieszenie na udach. Warto zwrócić uwagę, żeby dolna część odzieży roboczej miała wzmocnione kolana. Wzmocnienie na kolanach z mieszanki oxford+PU gwarantuje, że nie spodnie będą odporne na przetarcia i zabrudzenia. To niezmiernie ważne przy pracy w ogrodzie, bo pielęgnacja roślin często wymaga żebyśmy przyklękneli. Dodatkowym atutem jest jeśli spodnie mają wzmocnienia na biodrach i pośladkach.

Wybór odpowiednich ubrań do prac ogrodowych sprawi, że będziemy cieszyć się wypielęgnowaną zielenią bez narażania się na urazy, a warunki atmosferyczne nie będą przeszkodą w oddawaniu się pasji.

Przykładową odzież do pracy w ogrodzie można znaleźć tutaj – https://www.beta24.pl/odziez-obuwie-artykuly-bhp.html

Dodaj komentarz